הקבלה

הקבלה היא ההסבר המיסטי והאזוטרי של התורה. היא מלמדת על: גילוי העולמות, הדרכים השונות של הנהגת העולמות האלה, תפקיד האדם בבריאה, רצונו של הבורא, ועוד. לא קיימים כתבים אחרים אשר מסבירים בפרטי פרטים את בריאת העולם הזה והעולמות שמעליו, את האורות או האנרגיות אשר משפיעים על ההנהגה שלו, או את המטרה הסופית של הכל. כתבים אלו מבוססים על טקסטים יהודיים עתיקים ובעיקר על ספר הזוהר.

הקבלה מלמדת אותנו כי העולם מונהג על ידי מערכת מורכבת מאוד של כוחות או אורות, אשר באמצעות האינטראקציות שלהם, מעוררים תגובות שרשרת המשפיעות ישירות על האדם ועל העולמות. לכל אחת מאותן התגובות הללו יש מספר רב של השלכות, עם הרבה פרטים ותוצאות. היא מסבירה לנו את ההנהגה האמתית של העולם הזה, כך שנוכל להבין את רצון ה’. כיצד ומדוע הוא ברא את העולם, באיזו דרך הוא שולט בו, המקור של הנשמות והמלאכים, מטרת קיומו של הרע, הסיבות למערכת של שכר ועונש וכו’.

המילה קבלה באה מהשורש “לקבל”, אבל כדי לקבל צריך קודם כל לרצות, ולהפוך לכלי (מקבל) המסוגל לקבל ולהכיל את הידע הזה. הקבלה גם מדגימה לנו את חשיבות האדם, מפני שרק הוא, על ידי התקרבות לבורא, יכול להשפיע על הכוחות האדירים האלו. לשם כך, האדם חייב לעלות לממד גבוה יותר של הבנה, ולהתחיל לשאול את עצמו מספר שאלות חשובות מאוד כמו; “למה?”, “מה המטרה של ביצוע מעשה  זה, או תפילה זו?”, “מהן תוצאות פעולותיי?” וכו’.

ספרי חז”ל מסבירים בפירוט “כיצד” לעשות, אבל רק ספר הזוהר וספרי הקבלה מסבירים לנו את הסיבות המדויקות ואת ההשפעות של כל תפילותינו ופעולותינו.

לימוד הקבלה דורש הבנה טובה של הרעיון הכללי שלה, וכן של כל מושגיה. הקבלה מסבירה לעיתים קרובות באופן אלגורי, את ראשית הבריאה, כמו גם את כלל המערכות הדינמיות אשר מוקמות כדי לקיים אינטראקציה עם האדם, ולהנהגת העולמות. המערכות הללו גורמות לנו להבין את מטרת פעולותינו, האינטראקציות שלהן עם העולמות העליונים, המסרים והמשמעויות החבויים בתורה.

ישנן מדרגות שונות של עבודת הבורא וההתקרבות אליו. ביהדות קיימים סוגים רבים של תפילות ומעשים שאנו מתבקשים לבצע באופן קבוע, כמו גם מצוות רבות. באמצעות הבנה מעמיקה יותר של הסיבות והמטרות של כל הפעולות הללו, אדם יכול בהחלט להעפיל למדרגות גבוהות יותר של אהבה וקרבה לבוראו. אולם, רמה זאת איננה ניתנת להשגה בין לילה, וללא השקעת זמן משמעותית לשם לימוד והתבוננות בידע המעמיק הזה.

באתר זה, הקורא ימצא את רוב המושגים הבסיסיים וגם מספר מושגים יותר מתקדמים, על מנת לעלות על הנתיב הנכון להבנה אמתית של הקבלה.

TOP